Spanyol felsőfokú nyelvvizsga – így tettem le 1 év alatt

Spanyol felsőfokú nyelvvizsga – így tettem le 1 év alatt

Spanyol felsőfokú nyelvvizsga 1 év alatt? Ebben a blogbejegyzésben arról fogok írni, hogy hogyan tettem le a Cervantes Intézet C1-es DELE spanyol nyelvvizsgáját egy év spanyoltanulás után. Lehetetlen? Én így csináltam.

Spanyol felsőfokú nyelvvizsga – Első lépések

Spanyol felsőfokú nyelvvizsga – Francia tudással?

Spanyol felsőfokú nyelvvizsga a Cervantes Intézetnél? Nem gondoltam, hogy ez ilyen könnyen meglesz, akkor, amikor elhatároztam, hogy megtanulok spanyolul. 2018-at írhattunk, és én már három nyelvet beszéltem felsőfokon: angol, francia, német. Igen, ez az a része a bejegyzésnek, ami nem lesz hatalmas nagy motiváció azok számára, akiknek esetleg az első nyelvük a spanyol, és rögtön egy év alatt fel akarják magukat gyúrni C1-es szintre. Bár kellő kitartással, és jó technikával azt sem tartom lehetetlennek. De azért nagyon ritka.

Lényeg, a lényeg, a francia nyelvtudásom hatalmas előnyt jelentett számomra. Még nulla tanulással is ha megnéztem egy spanyol szöveget, a 40%-át nagyjából ki tudtam következtetni emiatt. Sőt, könnyebbnek is tűnt, mert nem volt benne annyi értelmetlen magánhangzó halmozva, mint a franciában.

Spanyol felsőfokú nyelvvizsga – Appokkal?

Szóval 2018-ban, mint jó lelkes kezdő nyelvtanuló, aki közben nem veszi a céljait túlságosan komolyan, elkezdtem mindenféle nyelvtanulós alkalmazással pötyögni, miközben a BKK járatain szenvedtem. Azt gondoltam, hogy mivel tanítok, és szorgalmas is vagyok, igazából majd én megtanítom magamat spanyolul. Közben én nem is mondanám ezt spanyol tanulásnak, inkább önámításnak, hogy majd én ezzel a módszerrel kihagyom az A1-es/A2-es tanfolyamot, és mennyi pénzt spórolok. Nem spóroltam. Nem tanultam meg nagyjából egy szót sem. Jó két év kellett ahhoz, hogy ténylegesen elhatározzam magamat, és 2020. június 23-án beiratkozzak a Cosmopolitan Nyelviskola spanyol A1-es tanfolyamára.

Spanyol felsőfokú nyelvvizsga – Stratégiák

Ha eljutsz arra a szintre, ahol én 2020 nyarán voltam, vagyis rájössz arra, hogy magadtól elég kicsi esélye van, hogy megtanulsz egy nyelvet, akkor ott a kérdés, hogy hogyan tanulj.

Magadtól

Ahogy azt már írtam, szerintem ez a módszer nem fog beválni. Egy szintig el lehet jutni, de lehetséges, hogy valami teljesen alap információ elkerüli a figyelmedet – mint nekem az estar és a ser ige különbsége – és bebetonozódik feleslegesen valami rosszul megtanult formula, amit aztán úgyis ki kell sikálnod valakivel, aki már beszéli a nyelvet. Én most épp kínaiul tanulok, és a tanárom kimondottan tiltaná a kínai egyedüli elkezdését, mert szerinte teljesen más nyelvhasználatot tanulhat meg az ember, mint ami aztán a való életben értelmes. Na de persze a spanyol azért nem egy kínai – bocs spanyol – szóval egy szintig szerintem el lehet pötyögni magatól is. Viszont, ha komolyan gondolod a helyzetet, akkor érdemes megfontolnod a másik két opciót is.

Ha épp most kezdenéd a spanyol nyelvtanulást, akkor itt van egy blogbejegyzés a spanyol jelen idejű ragozásról, amit videó formájában is megtalálsz a Tou Can Do It Youtube csatornáján:

Pluszban egy grafikát is iderakok a jelen idejű ragozásról:

spanyol felsőfokú nyelvvizsga-01

Magántanárral

Gondolom itt kéne reklámoznom magamat. A magántanárral való tanulás egyébként sokaknak egy rejtélyes, kiismerhetetlen dolog, és tudom, hogy sokszor hiányzik a bizalom, mert rengeteg magántanár van, és rengetegféle módon és szinten tanítanak nyelveket. Épp ezért csináltam egy videót arról, hogy nálam hogyan néz ki egy magánóra:

Túllépve az önreklámon, a magántanár kérdést én mindig úgy látom, hogy személytől függ. Én például nem szeretek az első szinteken magántanárhoz járni, ha elkezdek egy nyelvet. De ez csak azért van, mert vannak kritériumok, amik nálam teljesülnek, hogy egy tanfolyamot tudjak végezni: szorgalom, tervezhető beosztás, mazochizmus. Utóbbi baromira kellhet egy nyelvtanfolyamnál. Spanyolul heti kétszer, kedd és csütörtök este 18:00 és 21:00 között tanultam. Sokszor egyáltalán nem élveztem, hogy este kilenckor végzek. De körülbelül egy óráról sem hiányoztam. Még a bölcsességfogeltávolításom után is bejelentkeztem. Annyi könnyebbség volt azért, hogy online végeztem. De ugyanezt a némettel is végigcsináltam évekkel ezelőtt, amikor még nem volt koronavírus és nem terjedt el ennyire az online tanulás. Akkor másfél évig bejártam egy ugyanilyen beosztású tanfolyamra, és ilyenkor háromnegyed tíz körül értem haza.

Tanfolyamon

Tanfolyamra tehát azoknak érdemes menniük, akik eléggé szorgalmasak, következetesek, tudják tartani a tempót és nem keserednek el, ha mégsem. Félreértés ne essék, nem azt akarom mondani ezzel, hogy a “rendes diákok” mennek tanfolyamra. Ez csak egy helyzeti/személyiségi sajátosság. Tudnod kell, hogy mennyire tudsz egy viszonylag merev beosztáshoz alkalmazkodni. Mennyire tudod a hiányzó részeket magad kipótolni. Ha magántanárhoz jársz, akkor senkihez sem kell alkalmazkodnod, viszont cserébe a felhúzó erő is hiányozhat, amit egy csoport okozhat.

Spanyol felsőfokú nyelvvizsga – Még eléggé a távolban

A1-es tanfolyam (2020-06-23)

Szimpátia

Nem cenzúrázok, az első tanfolyamon két tanár tanított és az egyikkel rögtön kiderült, hogy nagyon nem vagyunk szimpatikusak egymásnak. Én ezt egy ideig nem is vettem figyelembe. Annak tudtam be, hogy viszonylag hamar kiderült, hogy én is tanítok, és ezt valahogy rossz néven vette a tanárom, talán azt gondolta, hogy “figyelem”. És tényleg figyeltem egyébként, mert én ha nyelvet tanulok, akkor az nekem egy szakmai továbbképzés is, és jegyzeteltem azt is, hogy melyik nyelvtani részt melyik után vettük, hogyan épül fel logikailag egy nyelv. Ez később mindig nagyon hasznos, amikor én is elkezdek tanítani egy egykor tanult nyelvet.

Viszont viszonylag kevés ideig tudtam figyelmen kívül hagyni ezt a problémát. Nagyjából a rendhagyó jelen idejű ragozásnál tartottunk, amikor éreztem, hogy ez a faktor komolyan hátráltat. A rendhagyó ragozásról akkor nézzünk is meg egy grafikát:

spanyol felsőfokú nyelvvizsga-03

Egyszerűen nem szerettem órára járni, mert folyamatosan lenyomva éreztem magamat, akármit mondtam. A felszólításnál is sokszor véletlenül kimaradtam. Demotivált lettem, nem voltam kezdeményező az órákon. Már akkor tudtam, hogy ez komoly probléma lesz. Talán csak az mentett meg, hogy alapvetően nagyon motivált voltam.

Plusz feladatok

Ezt minden tanítványomnak szoktam mondani, és tudom, hogy nem hangzik jól, mert ha már egyszer ráveszi magát az ember, hogy elmenjen egy magántanárhoz, akkor van, hogy mindent tőle vár, hogy megoldjon. Én amikor elkezdtem spanyolul tanulni, párhuzamos azzal, hogy a házi feladatokat megcsináltam, mindig csináltam plusz feladatokat is. Sokszor szoktam mondani, hogy a nyelvtanulás olyan, mint egy edzés. Folyamatosan, szokásként kell csinálnod ahhoz, hogy jól menjen. A lényeg a következetesség, és nem az, hogy egy nap hirtelen lefuss 20 kilométert, aztán annyira megutáld a futást, hogy 2 hétig ne is fuss. Nézzük mi volt a kezdeti edzéstervem.

Edzésterv

HÉTFŐ / SZERDA / PÉNTEK

1. Otthoni edzés közben spanyol dokumentumfilmek nézése a Deutsche Welle spanyol dokumentumfilmes oldalán: https://www.youtube.com/c/DWDocumental

2. Reggel munka előtt 1 óra spanyolozás:

– 20 perc szótanulás a Quizlet appal: https://quizlet.com/

– 20 perc olyan feladat, ami nehezen megy, pl.: alap ragozásokkal mondatok írása / házi feladatok megírása

– 20 perc nekem tetsző témakörben olvasás, spanyollal lazább ismerkedés

KEDD / CSÜTÖRTÖK

1. Otthoni edzés közben spanyol dokumentumfilmek nézése a Deutsche Welle spanyol dokumentumfilmes oldalán:

2. 18:00-21:00: Spanyol A1-es kurzus online

SZOMBAT / VASÁRNAP

1. Netflixen spanyol tartalmak nézése, pl.: Street Food Latin America

https://www.imdb.com/title/tt12742136/

2. Utazás közben a Quizlet appal szótanulás mobilon.

A2-es tanfolyam (2020-09-22)

Szimpátia

Spanyol felsőfokú nyelvvizsga – még mindig nem gondoltam erre sokat. De az A2-es tanfolyam elkezdése, és az a tanár, akit ott megismerhettem, alapvetően befolyásolta a sorsomat. Az antipatikus tanárom megmaradt, viszont mellé kaptunk egy olyan embert, Henit, akitől nyelvtanulóként és nyelvoktatóként is sokat tanultam. Látszott rajta az, hogy mennyire elszánt abban, hogy megtanítson minket. Külön fordítási feladatokat adott nekünk, amikkel kapcsolatban órán kívül is kérdezhettünk tőle. Az órákon bármilyen megoldást pozitívan fogadott, még akkor is, ha igazából hülyeség volt. Mindig azt mondta: “Ez nagyon jó, csak kicsit nézzük meg itt, hogy…” És velünk örült. Amikor meghallotta, hogy külön foglalkoztunk a nyelvvel, akkor látszódott rajta a lelkesedés és az elismerés.

Azóta én is máshogy tanítok, és tudok spanyolul. Mindig is tudatában voltam annak, hogy egy tanárnak mekkora felelőssége, hogy hogyan tud emberi sorsokat befolyásolni, de mióta Henit megismertem, ebben csak még biztosabb lettem. Amikor az órákat tartom, akkor mindig figyelek arra is, hogy az adott embernek mi nehéz, miben bizonytalan, mit nem hisz el magáról, és aszerint a magabiztosságát is próbálom növelni. Hogy igen, meg tudja csinálni. És nem, nem a világvége, ha ejtesz egy hibát. Erről egy videót is készítettem, hogy mi a különbség a nyelvtudás és a kommunikáció között:

Edzésterv

Az A2-es tanfolyam közben határoztam el azt, hogy szeretnék középfokú nyelvvizsgát tenni nagyjából fél éven belül, ezért elkezdtem érettségi feladatokat csinálni. Volt, ami 20%-os lett, de volt, amit sikerült 80%-ra megcsinálnom, és rengeteg új szót tanultam. Az addigi edzéstervemet folytattam, viszont a napi egy óra spanyolozásnak egyre inkább szerves része lett az, hogy elkezdtem olvasott szövegértés, nyelvhelyesség és hallásértés feladatokat csinálni. Emellett arra is jobban kényszerítettem magamat, hogy tényleg tanuljak szavakat. Tudom, én is utálom, de kikerülhetetlen. Ha tudod a szavakat, azt mondanám, hogy tudod a nyelvet. Persze, a nyelvtan is fontos, de valamennyire jó nyelvtan nélkül ki tudod igazából fejezni magad, viszont megfelelő szókincs nélkül nem igazán. Azt vettem észre, hogy azokon az órákon, amik előtt gyakoroltam, sokkal könnyebben ment a beszéd, mert egyszerűen jöttek a szavak. Amik meg nem jöttek, azokat körülírtam.

Spanyol felsőfokú nyelvvizsga – Előbb azért a közép legyen meg!

B1-es szint (2020-12-17)

December közepén végetért a tanfolyamunk, és nagyon úgy tűnt, hogy nem lesz elég jelentkező ahhoz, hogy elinduljon a következő, ezért én nem hagytam abba a tanulást, hanem magamtól folytattam az edzéstervemet, egyre több érettségi és nyelvvizsga feladatot csinálva. Amikor januárban látszódott, hogy tényleg nem várható hamar újraindulás, felkerestem Henit, hogy magánórákat vegyek tőle.

Az új edzésterv (2020-01-27)

HÉTFŐ / KEDD / CSÜTÖRÖK / PÉNTEK

1. Otthoni edzés közben spanyol dokumentumfilmek nézése a Deutsche Welle spanyol dokumentumfilmes oldalán: https://www.youtube.com/c/DWDocumental

2. Reggel munka előtt 1-1,5 óra spanyolozás:

– 20 perc szótanulás a Quizlet appal: https://quizlet.com/

– 20 perc olyan feladat, ami nehezen megy, pl.: imperativo, subjuntivo + nyelvtan kijegyzetelése és gyakorlása az Uso de la Gramática Española könyvekkel

– 40-50 perc érettségi/nyelvvizsga feladatok megoldása, íráskészség feladatokhoz fogalmazások készítése

SZERDA

1. Otthoni edzés közben spanyol dokumentumfilmek nézése a Deutsche Welle spanyol dokumentumfilmes oldalán:

2. 90 perc magánóra Heni-vel

– kérdéses nyelvtani részek megbeszélése

– nyelvvizsga témakörökről való beszélgetés

SZOMBAT / VASÁRNAP

1. Netflixen spanyol tartalmak nézése, pl.: Street Food Latin America

https://www.imdb.com/title/tt12742136/

2. Utazás közben a Quizlet appal szótanulás mobilon.

Spanyol felsőfokú nyelvvizsga – Minek az a közép?

Arról nem írtam, hogy a nagy edzés közben jól is ment a spanyol. Lehet mondani, hogy azért, mert tanítok, vagy mert beszélek franciául, és tény, hogy ezek hatalmas előnyt jelentettek nekem. De én a legfontosabb faktornak a szorgalmat és a következetességet mondanám. Folyamatosan vezettem, hogy mennyit foglalkoztam a spanyollal és tényleg rászántam minden nap időt rá, akkor is, ha keveset, és akkor is, ha nem volt hozzá annyi kedvem.

Körülbelül 2021 februárja lehetett, amikor elkezdtünk beszélgetni Henivel arról, hogy a május 21-22-i középfokú DELE nyelvvizsgát megpróbálom a Cervantes Intézetnél. Akkor az nagyon korai időpontnak tűnt, viszont az utána lévő másik B2-es nyelvvizsga meg nagyon távolinak. Mindeközben ott volt kiírva a C1-es DELE nyelvvizsga július 8-9-re. Ekkor merült fel bennünk az, hogy igazából ha előbb-utóbb úgyis szeretnék egy C1-es nyelvvizsgát, akkor minek tegyem le közben a B2-eset?

Anno németből 3 hónap volt a B2-es és a C1-es nyelvvizsgám letétele között, és visszagondolva tényleg “értelmetlen” volt elmenni kétszer nyelvvizsgázni.

DISCLAIMER! Ez azért nagyon pro hozzáállás, és lehet, hogy egy kevésbé gyakorlott nyelvvizsgázónak, aki ráadásul még feszült is pluszban a vizsgaszituáció miatt, nem ajánlanám. De mivel nekem volt gyakorlatom, és vizsgadrukkom sem szokott lenni, ezért úgy voltam vele, hogy miért ne? Az a plusz 2 hónap elegendőnek tűnt arra, hogy rendesen felkészüljek a C1-es szintre.

Spanyol felsőfokú nyelvvizsga – Irány a Cervantes Intézet!

A durva edzésterv (2021-03-01)

4 hónapom volt, hogy felkészüljek a DELE C1-es nyelvvizsgára. Minden maradt úgy, ahogy eddig készültem, viszont a kis kedves B2-es magyarországi nyelvvizsga feladatokat leváltottam a Cervantes Intézet DELE C1-es nyelvvizsga feladataira, ami meg kell, hogy mondjam, brutális volt. Először nagyon nehezen ment. Olyan, mint amikor elkezdesz tényleg készülni a maratonra, és látod, hogy egy-egy edzés alatt be van írva, hogy 25-30-35 kilométer futás.

De nem érdekelt, csináltam. Nagyjából 3 hónap alatt megcsináltam az összes feladatot két 200 oldalas felkészítő könyvből, és az egyik könyvnél mindegyik feladatból kiírtam az ismeretlen szavakat.

Kifejezéseket tanultam, íráskészség feladatokat írtam, Henivel filozofikus mélységekbe mentünk a beszéd feladatoknál. Folyamatosan gyakoroltam a legnehezebb nyelvtani részeket. Táblázatokat és grafikákat készítettem magamnak. Ha kiírtam egy szót, akkor végigmentem a szóképzésen is, hogy hogyan lennének a más szófajú alakjai.

Eljutottam arra a szintre, hogy a feladatokat a gyakorlások során 75-85% között tudtam megoldani. Tudtam, hogy készen állok.

A nyelvvizsga (2021-07-08/09)

Épp egy hatalmas hőhullám volt júliusban, amikor eljött a nyelvvizsgám napja.

Talán a legviccesebb az volt, hogy eltévedtem, mert még sosem voltam a Cervantes Intézetben előtte, végig online tanultam spanyolul. Így érthető módon sokként ért, amikor a folyosón egy spanyol anyanyelvű leszólított, és elkezdte nekem magyarázni, hogy mi fog történni, amikor bemegyek a szóbeli vizsgára. Borzasztóan kedves volt, és én még sehol máshol nem tapasztaltam ilyet, hogy ennyire laza legyen egy nyelvvizsga menete. Maga a vizsgáztató és hihetetlen kedves volt, és igazából egy jót beszélgettünk a kihúzott témakörben, ami egyébként az alternatív oktatási módok volt. Milyen pofátlanul szerencsés téma nekem, gondoltam.

Másnap már kevésbé éreztem magamat szerencsésnek. Az írásbeli előtt 1 órát kellett várnunk, hogy bemehessünk egy olyan térben, ahol nem volt légkondi, cserébe odasütött a nap az ablakra. Mindenkiről ömlött a víz. Másik szerencsétlenségem, hogy elém egy finoman kifejezve, pofátlan nyelvvizsgázó ült, aki a hallott szövegértés feladatnál kezdett el az almás zacskójával zörögni, illetve minden feladatot hümmögéssel kommentált. Igen, ez is egy faktor. Én otthon nyugodtan, zenét hallgatva oldogattam meg a kis feladataimat, és nem számoltam azzal a szimpla ténnyel, hogy más emberek tudnak idegesítő dolgokat csinálni – a nyelvvizsga közben is.

Ettől függetlenül már akkor tudtam, hogy meglesz. Jól beosztottam az időm, hamarabb is befejeztem, egyszerűen tisztában voltam azzal, hogy mindenre felkészültem, és meg is valósítottam azt, amit szerettem volna, hogy hideg fejjel átgondoljam mindegyik választ.

Az eredmény (2021-09-08)

A spanyolok nem siették el, két hónapot kellett várnom ahhoz, hogy meglegyen az eredmény. 75% lett az összeredményem, kiegyensúlyozott részeredményekkel. Bár nem teljesen 1 év alatt, mert 2020.06.23-án kezdtem a tanulást, és 2021.07.08-án nyelvvizsgáztam, de egy év alatt eljutottam a felsőfokú szintre spanyolból. Azóta azzal küzdök, hogy ha franciául akarok beszélni, néha hamarabb eszembe jut a spanyol verziója egy-egy szónak.

Spanyol felsőfokú nyelvvizsga – Mennyibe kerül?

Ez a kérdés az, amiről nem szokás beszélni, hogy na de mennyibe kerül egy nyelvet tanulni. Én most tételesen leírom a számlát:

– Colores 1. könyv + munkafüzet: 6.596 Ft

– Pons Képes Nyelvtan: 5.690 Ft

– Cosmopolitan A1-es tanfolyam: 70.000 Ft

– Colores 2. könyv + munkafüzet + füzetek: 10.000 Ft

– Cosmopolitan A2-es tanfolyam: 70.000 Ft

– 29 óra magánóra: 145.000 Ft (ezt én cserébe német órák tartásával fizettem Heninek)

– El Cronómetro (nyelvvizsga könyv): 15.000 Ft

– Objetivo DELE C1 (nyelvvizsga könyv): 13.000 Ft

– DELE nyelvvizsga ára: 25.000 Ft

AMENNYIT FIZETTEM: 360.286 Ft

De maga a nyelvtudás, amit megszereztem, és amennyi kaput ez kinyitott előttem, és még ki fog nyitni, az megfizethetetlen.

Lépj be a Tou Can Do It Nyelvtanulás Facebook csoportjába, legyél egy támogató közösség része:

https://www.facebook.com/groups/toucandoitnyelvtanulas/

Érettségire készülsz éppen? Nézd meg gyorstalpaló érettségi oktatóanyagaimat.

Online órák: [email protected]

Facebook: https://www.facebook.com/toucandoitnyelvtanulas/

Instagram: https://www.instagram.com/toucandoitnyelvtanulas/

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCGz30bGFVH6MnpatMKj7ySw/videos

Tou Can Do It
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.