Voltál már olyan helyzetben, hogy nyelvet akartál tanulni, és azt érezted, hogy az anyag, amivel tanulsz, nem a te szinted? Ha igen, akkor jó helyen vagy, olvass tovább. Ha nem, akkor is valószínűleg voltál már ilyen helyzetben, csak nem volt eléggé fájdalmas ahhoz, hogy észrevedd.
Ebben a bejegyzésben 3 nem várt érvet hozok arra, hogy miért tanulj olyan anyagokkal nyelvet, amik nem a te szinteden vannak.
És miért hallgass rám? Szekér Viktória vagyok, 11 éve foglalkozom nyelvoktatással és 5 idegen nyelven beszélek: angolul, franciául, németül, spanyolul és kínaiul. Amikor valaki azt kérdezi, hogy x nyelvet miért nem beszélem, mindig azt mondom: még nem beszélem.
De egyáltalán nem volt megírva a sorsomban az, hogy én nyelvekkel vagy oktatással foglalkozzak. A nyelvtanulást egy lakótelepi általános iskolában kezdtem, ami megalapozta azt, hogy 10 évig sikertelen legyek benne és megutáljam a közoktatást.
Sokáig nem volt semmi más előrejutási lehetőségem, mint hogy tanuljak. Napról napra, kudarcról kudarcra küzdöttem át magamat odáig, ahol most vagyok. És ahogy fejlesztettem magamat, tudtam egyre hatékonyabban tanulni. Spanyolul egy év alatt, németül másfél év alatt jutottam el a felsőfokú nyelvtudásig. Azért látom, hogy mi a különbség a sikeres és a sikertelen nyelvtanulás között, mert én is állandóan nyelveket tanulok – és így az összes hibát is elkövettem már.
A Tou Can Do It Nyelvtanulást, ahol vizuálisan tanulhatsz nyelveket, grafikusi és látványtervezői tudásomra alapozva alapítottam meg, ahol nem az számít, hogy mit nem tudsz, hanem hogy merd használni, amit már igen.
Én személyesen hogyan állok a szintekhez
Mi a titkom? Ezt a kérdést annyiszor megkaptam már nyelvtanulóktól, hogy külön is írtam róla.
Hogy állok én a szintekhez? Mit csinálok én, ha egy anyag túl nehéznek érződik?
Erről rögtön a némettanulásom jut eszembe. Amikor úgy döntöttem, hogy beiratkozom egy csoportos német nyelvtanfolyamra, kitöltettek velem egy szintfelmérőt, és megkaptam ezt a két karaktert: A2*.
*A nyelvtanulásnál van egy úgynevezett CEFR skála, ami alapján besorolják a tanulók szintjeit:
A1 = Kezdő
A2 = Alapfok / Újrakezdő
B1 = Küszöbszint (Csalás: sok alapfokú nyelvvizsgához igazából már ilyen szintű tudás kell.)
B2 = Középfok
C1 = Felsőfok
C2 = Mesterfok / Anyanyelvi szint
Én azért írom, hogy két karakter, mert nekem ez ennyit jelent. Ez egy címke, oké. Ha lefordítom, azt jelenti, hogy újrakezdő vagyok. Amit fura volt látni ott, akkor, mert még soha életemben nem tanultam németül. Kivéve az alkalmazásokat, amikkel pötyögtem. Igen, a Duolingo-val például. De aztán sokáig a Memrise jött be nekem. (Annyira azért nem, mert ott voltam a nyelvtanfolyam jelentkezésnél, ami egyértelmű jel, hogy úgy éreztem, csak alkalmazásokkal nem fogok megtanulni egy nyelvet.)
Szóval a világ legmagabiztosabb nyelvtanulójaként vígan beiratkozhattam volna az A2-es tanfolyamra. Mekkora király vagyok? Alkalmazásokkal eljutottam egy szinttel feljebb. Nem kell annyit fizetnem. Kevesebb időbe telik majd eljutni a B2-ig, ez tényleg nagyon menő.
Aztán fogtam magamat és beiratkoztam az A1-es, teljesen kezdő szintre.
De Viki, miért ?
Azért, mert átláttam, hogy sokkal jobban járok akkor, ha nem “az én szintemnek megfelelő” anyagokkal tanulok. Remélem kezded látni, hogy nem is olyan egyszerű az, hogy mi a te szinted.
Érv #1: Semmi sem a te szinted
Szóval ott volt egy szintfelmérő, ami azt mondta, hogy A2.
Ott voltam én, aki fél éve pötyögött az alkalmazásokkal, és tudtam, hogy van olyan a németben, hogy “der Hund”.
És ott volt a valóság: még sosem tanultam németül.
És ott volt az én logikám, hogy én inkább szívesen tanulok alacsonyabb szinten, mert rámfér az, hogy tisztázzuk az alapokat, és nem sértődöm meg azon, ha az órán is elhangzik az, hogy van olyan, hogy “der Hund”.
Könnyű volt így a tanfolyam? Igen. A tanárom azt hitte, hogy én már tanultam németül. És technikailag ez igaz is volt.
Megbántam, hogy időt és pénzt dobtam ki erre? Nem.
De mi lett volna ha az A2-esre megyek rögtön?
Hát először is jóval nagyobb arcom lett volna. Körülbelül az első egy hétig, amikor rájöttem volna arra, hogy…
…ez nem az én szintem !
De várj, mi van? Az A1-es sem volt az én szintem. És most az A2-es sem? Hát akkor mi van itt? Átverés! Rossz a módszer.
Az van, hogy egyik sem volt a szintem. És két lehetőségem volt:
- Ismétlek, mert könnyebb anyagokkal tanulok először az A1-es tanfolyamon.
- Kihívás elé kerülök, nehezebb anyagokkal tanulok az A2-es tanfolyamon és hiányoznak az alapok.
A tanfolyam mellett egyébként néztem dokumentumfilmeket, ahol B1-B2-es szintű szavakat tanultam meg, mert tetszettek. Ezek sem voltak az én szintemen. De nem kapcsoltam ki őket, csak azért, mert több szót láttam bennük, mint hogy “der Hund”. Érdekelt a téma, motivált voltam és élménnyé vált.
És tudatosan rászántam egy kicsivel több időt az ismétlésre az A1-es tanfolyammal. Azért, mert ez volt a rövidebb út. Ha az A2-es tanfolyam túl nehéz lett volna, összezavar, akkor vissza kellett volna úgyis térnem az A1-esre. Az aztán az igazán nagy idő- és pénzkidobás.
Érv #2: Ha könnyebb, akkor nem zavar, hogy “nem a te szinted”
Fontos, hogy a személyes példám nem alkalmazható minden esetre.
Mi van akkor, ha van egy nyelvkönyved, amiben szépen csinálgatod a feladatokat. Minden nap megcsinálsz egyet, valami olyan résszel kapcsolatban, amit már ismersz. És nagyon boldog vagy, mert
- nem telik hosszú időbe
- folyamatosan pipálhatod ki a feladatokat
- (és amúgy nem állít kihívás elé, tehát a fejlődés lehetőségét is elveszi tőled)
Duolingo, nem ismerős neked ez a rendszer?
Viccet félretéve, teljesen érhető, hogy ebben a helyzetben nem pattansz fel az asztaltól felháborodottan, hogy:
de ez nem az én szintem!
De Viki, Te is a könnyebb utat választottad a német tanfolyamnál.
Igen, de én azzal a szándékkal csináltam ezt, hogy ismételni akartam, és tudtam, hogy hamarosan el fogok jutni oda, hogy az A2-es tanfolyamra megyek. Ami szintén nem lesz az én szintem.
A kérdés, hogy miért kell, hogy zavarjon az, hogy valami nem a te szinteden van? Hisz ha könnyebb anyagokkal tanulsz, és élvezed, akkor nem zavar. Akkor miért ne tanulhatnál nehezebb anyagokkal is? Biztos, hogy azt nem élveznéd?
Érv #3: Ha folyamatosan a szinteden maradsz, az baromi unalmas
Amikor magánoktatásban dolgoztam, sokszor voltak nyűgösek a diákjaim.
Valószínűleg ebben benne volt az is, hogy egy magántanártól sokszor mindenre is várjuk a megváltást, de ez a bejegyzés most nem erről szól.
A nyűgösség fő oka a beszéd volt. Mi más? A beszéd fáj a legjobban, minden baj van vele, ha van, ha nincs, ha így, ha úgy. Amikor már láttam, hogy nagyon nagy a feszültség, sokszor lelepleztem az embereknek a két választási lehetőséget:
Figyelj, megértem, hogy nehéz. Az van, hogy két dolog között tudunk választani:
- Nem nehéz, de unalmas.
- Nehéz, de érdekes.
Amikor ezt elmondtam, akkor kivétel nélkül az emberek a nehéz, de érdekes témákat választották. Mert azok voltak életszerűek, az motiválta őket, és… az nem volt a szintjükön. Ilyenkor tanultak szavakat, ilyenkor fogalmaztak meg bonyolultabb gondolatokat és jöttek rá, hogy amúgy az utált nyelvtani részeket tényleg használjuk a gyakorlatban.
Nyelvtanulói titkom: nem érdekel a szintem
Lehet, hogy meglepő lesz, de én nyelvtanulóként csak egy esetben foglalkozom a szintemmel: amikor nyelvvizsgázni megyek. És akkor is csak azért, mert ez egy papír, aminek van egy keretrendszere (CERF) és én ebben el akarom helyezni magamat, hogy a jó megmérettetést válasszam. De egyébként egyáltalán nem érdekel.
De akkor mi érdekel, Viki? Engem a nyelv maga érdekel.
És mi van, ha egy anyag nem a te szinteden van? Akkor vagy tovább lépek, mert túl könnyű. Vagy örülök annak, hogy kihívások elé állít, mert így erősödöm nyelvtanulóként.
Gondolj a súlyzókra. Lehetséges, hogy 3 hónapja az 5 kilós még nehéz volt, de most már nevetve megcsinálod a gyakorlatokat vele. Ideje váltani. És amikor váltasz – amikor fejlődsz – akkor nehéz lesz. Szóval ilyenkor nem a te szinteden kell boldogulnod, hogy fejlődni tudj.
Te melyik szinttel küzdesz? És mi lenne, ha egyszer kipróbálnád, hogy szándékosan túllépsz rajta?
Ingyenes Webinár
Ha eddig nem mertél magasabb szintű anyagokat kipróbálni, de most úgy érzed, ideje lenne kilépni a komfortzónádból, akkor a következő webinárom pont neked szól, ahol ezt részletesebben is kifejtem.
Még többet szeretnél tudni? Iratkozz fel előre következő webinárunkra, ahol sokkal több érdekes nyelvtanulási tippről, ötletről és hasznos tanácsokról lesz szó!
Nem az a lényeg, hogy mit nem tudsz, hanem az, hogy merd használni, amit már igen. Meg tudod csinálni.