Nincs napi 1-2 órád nyelvet tanulni? Ez a legjobb dolog, ami történhet veled! Sokan azt hiszik, hogy minél több időt töltenek tanulással, annál gyorsabban haladnak. De mi van akkor, ha pont az ellenkezője igaz?
Ebben a bejegyzésben megosztom, hogy hogyan tudod optimalizálni a tanulási idődet, bármennyi is legyen az és hogy miért nyelvtanulói öngyilkosság szimplán csak arra törekedni, hogy minél több időt töltsél tanulással.
És miért hallgass rám? Szekér Viktória vagyok, 11 éve foglalkozom nyelvoktatással és 5 idegen nyelven beszélek: angolul, franciául, németül, spanyolul és kínaiul. Amikor valaki azt kérdezi, hogy x nyelvet miért nem beszélem, mindig azt mondom: még nem beszélem.
De egyáltalán nem volt megírva a sorsomban az, hogy én nyelvekkel vagy oktatással foglalkozzak. A nyelvtanulást egy lakótelepi általános iskolában kezdtem, ami megalapozta azt, hogy 10 évig sikertelen legyek benne és megutáljam a közoktatást.
Sokáig nem volt semmi más előrejutási lehetőségem, mint hogy tanuljak. Napról napra, kudarcról kudarcra küzdöttem át magamat odáig, ahol most vagyok. És ahogy fejlesztettem magamat, tudtam egyre hatékonyabban tanulni. Spanyolul egy év alatt, németül másfél év alatt jutottam el a felsőfokú nyelvtudásig. Azért látom, hogy mi a különbség a sikeres és a sikertelen nyelvtanulás között, mert én is állandóan nyelveket tanulok – és így az összes hibát is elkövettem már.
A Tou Can Do It Nyelvtanulást, ahol vizuálisan tanulhatsz nyelveket, grafikusi és látványtervezői tudásomra alapozva alapítottam meg, ahol nem az számít, hogy mit nem tudsz, hanem hogy merd használni, amit már igen.
Nyelvtanulás hatékonyan
Hogyan NE tanulj nyelvet: Mit tanultam három évnyi túlhajtott kínai tanulásból?
Én három évig túlóráztam egy nyelvvel – most megmutatom, miért volt ez rossz ötlet, és hogyan lettem hatékonyabb, amikor kevesebb időt kezdtem szánni rá. Ha nyelvtanulási idő optimalizálásáról van szó, akkor rögtön egy tökéletes ellenpéldával kezdek: ahogy én az első 3 évben kínaiul tanultam.
De miért a kínai?
Miután megtanultam már négy tipikus európai nyelvet, úgy gondoltam, hogy akarok valami igazán nagy kihívást. Először a japánra gondoltam, de mivel az kevésbé volt elérhető, a kínainál kötöttem ki. Úgyis segíti a japánt is a karakterek miatt, és az Érkezésben (ami a kedvenc filmem, és nagyon ajánlom neked is, mert nyelvtanulásról szól) is kínaiul beszél a főszereplő egy nagyon fontos pillanatban. Nekem kell ez a nyelv.
Mit csináltam?
Még le sem tettem a spanyol felsőfokú nyelvvizsgámat, beültem életem első kínai órájára. Konkrétan kedden este volt az első kínaim, és még azon a héten csütörtökön és pénteken elmentem a Cervantes Intézetbe letenni a DELE C1-es spanyol nyelvvizsgát egy évnyi tanulás után.
Nekem az első óra után világossá vált, hogy ez itt egy kemény menet lesz. Szóval ránéztem a naptáramra, és onnantól kezdve minden egyes nap egy órát kínaiztam. Azon felül, hogy órára is jártam. Így lett a heti óraszámom kb. 10 körül. És ezt három évig folytattam. Kínaiztam otthon, vonaton, repülőn, betegen, nyaralás alatt, munka előtt és munka után.
FELHÍVÁS: Ne próbáld ki otthon! Az illető képzett szakértő.
Szóval ne
- várd el magadtól azt, hogy egy év tanulás után felsőfokú nyelvvizsgát tudsz tenni, hogy aztán elkezdhesd tanulni a világ egyik legnehezebb nyelvét.
- tölts egy nyelvtanulási folyamattal heti 10 órát.
- tanulj betegen.
Nekem ott volt egy nagy mélypontom, amikor betegen elmentem nyelvvizsgázni kínaiból, és meg is buktam rajta.
Konklúzió akkor? Még több időt kell rászánnom.
Konklúzió most ? Gyorsan akartam megtanulni kínaiul, és egy fenntarthatatlan tempót próbáltam meg tartani 3 éven keresztül.
Végül 3 év tanulás után, amikor már volt egy középfokom – de sikeresen megbuktam a felsőfokon is elsőre – gondoltam át azt, hogy mit is kéne kezdenem a kínaival. És csak hogy könnyebb legyen a helyzet, elkezdtem svédül is tanulni közben fél évvel előtte, szóval egyre inkább szorított a kérdés, hogy hogyan fog beleférni a mindennapjaimba a nyelvtanulási mániám.
Visszalépni a legmenőbb
Az a tempó, amit a kínaival diktáltam, nem volt ismeretlen nekem.
A Színház- és Filmművészeti Egyetemre jártam, miközben dolgoztam és külföldi workshopokra jártam. Az ott töltött évek alatt sokszor nem tudtam elaludni éjszakánként, mert a teendőimen gondolkoztam és azon a hatalmas nyomáson, amit ott megéltem. Sokszor beszélgettem ismerőseimmel arról, hogy otthagyom az egyetemet, de nem tettem. Mindig az volt bennem, hogy akarok olyan “menő” lenni, hogy elvégzem az SzFE-t. Sosem felejtem el azt a választ, amit az egyik ismerősöm adott erre:
“Elvégezni az SzFE-t tényleg nagyon menő. De tudod mi a még menőbb? Otthagyni.”
De hogy kapcsolódik ez a nyelvtanuláshoz?
Megragadt bennem ez a gondolat. Miért ne hagynád ott azt a rendszert, ami fenntarthatatlan? Ha nem fér bele napi 1 órát tanulni egy nyelvet, akkor miért annyit tanulod?
Félre ne érts, ez nekem sem volt ilyen egyszerű. Én három év után léptem meg a kínaival, hogy azt mondtam neki:
“Figyelj, imádlak, szeretlek, de ez így nem fog menni. Inkább napi fél órát töltsünk csak egymással.”
És tudod mit mondott a kínai? Azt, hogy megérti, és így is jóban leszünk.
Tehát, ha úgy érzed, hogy egy nyelv túl sok időt rabol el tőled, lépj egyet hátra. Nézd meg, mennyit tudsz fenntarthatóan beletenni, és csak annyit adj. A kevesebb sokszor több – és a nyelvtanulásban különösen igaz.
Mi az, amit nyersz azzal, ha kevesebbet tanulsz?
Atomi szokások
Ha a filmajánlóm nem érintett meg, mert inkább a könyveket szereted, akkor ez az ajánlás neked szól: James Cleartől az Atomi szokások. Szoktam mondani, hogy ez a könyv is a nyelvtanulásról szól. De igazából bármiről szólhat, amit nehezen tudsz beépíteni a mindennapjaidba. A kedvenc részem az, amikor a futásról ír. Ha szeretnél elkezdeni futni, akkor az első nap vedd fel a futócipődet, és ennyi. Készen vagy aznapra.
Mit jelent ez a nyelvtanulásnál ? Ha szeretnél elkezdeni egy nyelvet tanulni, akkor először szánj rá 5 percet egy nap és csinálj meg valami nagyon pici feladatot. Ismerős, nem ? Ez az, amivel bekúszik a Duolingo a mindennapjaidba. De mi van, ha ennél többet szeretnél? Itt jön az arany fél óra.
Az arany fél óra
Miután rájöttem, hogy nem fenntartható napi egy órát nyelvet tanulni (és hidd el, ha én mondom, akkor tényleg nem az, mert én még szeretem is ezt csinálni amúgy), elkezdtem kísérletezni azzal, hogy mennyi időt kéne rászánnom a tanulásra.
Akármelyik tanulási folyamatomról volt szó, kínai, svéd, zongora, mindegyiknél a 30 perc lett a nyerő. Imádom a 30 percet, mert nem túl hosszú ez az az időtáv, ami már nem túl hosszú, de még nem is túl rövig. Csak egy könnyű koncentrációra van szükséged. (Ez egy filmes idézet átírva, ha tudod, hogy miből, írd meg ennek a bejegyzésnek a videóváltozata alá kommentbe.)
De tényleg, a 30 perc, az jó, akár munka előtt, akár munka után tudom beiktatni. Az belefér még úgy, hogy sok teendőm van aznap, és nem túl rövid idő ahhoz, hogy elmerüljek egy dologban.
A magadnak tett ígéret megtartása
Azért is fontos, hogy kevesebb időt tanulj egy nyelvet, mert hosszútávon nem az fog előrevinni, hogy belefeszülsz ebbe a folyamatba. Régen sokat futottam félmaratonokat, maratonokat, és mint az őrült, gyűjtöttem a kilométereket, és csak akkor éreztem magamat sikeresnek, ha egy 30 kilométer feletti edzést teljesítettem. Azóta sokminden változott, és inkább arra törekszem, hogy a mindennapjaimban megtartsam a futást úgy, hogy azt még sok-sok évig tudjam csinálni és építsen.
Ne ijedj meg! Nem kell sok-sok évig tanulnod egy nyelvet. De a nyelvtanulás egy maraton, nem egy sprint. És itt választhatod azt a megoldást, hogy ezt a hosszú távot szépen, kis egységekben teszed meg. És így fenntarthatóan fogod elérni a célodat.
És mi lett a kínai tanulásommal ? Nekem azt mondták, hogy kínaiul 10 év alatt lehet megtanulni, én 3 év alatt a felsőfok alját kapargatom. Szerintem ha fele annyit töltök vele egy nap, akkor is szép eredményeket fogok elérni. A lényeg, hogy tartsam a magamnak tett ígéretet, hogy foglalkozom vele rendszeresen. Neked is ebben lesz a nyelvtanulói szupererőd, az a magabiztosság, hogy valamit elhatároztál, és minden nap teszel érte. Méghozzá úgy, hogy közben nem égsz ki teljesen a folyamatban, mint ahogy velem és a kínaival is történt.
Ingyenes Webinár
Ne feledd, a nyelvtanulás érted van. A titkom a hatékony nyelvtanulásra nekem is ez. Vagyok olyan fontos magamnak, hogy csináljam. Ez egy olyan befektetés, ami ezerszer megtérül. De teljesen érhető, ha el vagy veszve a nyelvtanulás rengetegében.
Még többet szeretnél tudni? Iratkozz fel előre következő webinárunkra, ahol sokkal több érdekes nyelvtanulási tippről, ötletről és hasznos tanácsokról lesz szó!
Nem az a lényeg, hogy mit nem tudsz, hanem az, hogy merd használni, amit már igen. Meg tudod csinálni.