Sosem fogod azt érezni, hogy tökéletes a pillanat arra, hogy elkezdj nyelvet tanulni. Miért? Mert nem a tökéletes pillanat számít, hanem az, hogy elindulj és lendületben tudj maradni – akármilyen nehézséget is gördít eléd az élet. A nyelvtanulás nem egy egyszeri elhatározás, hanem egy szokás, amit ha beépítesz a mindennapjaidba, akkor folyamatosan haladni tudsz a kitűzött célod felé.
Ebben a bejegyzésben megvizsgáljuk, miért nem arra kell koncentrálnod, hogy a tökéletes pillanatban kezdj el nyelvet tanulni, és milyen eszközökkel tudsz kitartani a tanulásban akkor is, ha nehéz élethelyzetben vagy.
És miért hallgass rám? Szekér Viktória vagyok, a Tou Can Do It Nyelvtanulás alapítója, ahol vizuálisan tanulhatsz nyelveket. Öt idegen nyelven beszélek, négy nyelvből rendelkezem nemzetközileg elismert, anyanyelvi szintű nyelvvizsgával, és már közel ezer embert segítettem hozzá, hogy elérje a nyelvtanulói célját angol, francia, német és spanyol nyelvből. Rengetegféle nyelvtanulóval dolgoztam együtt, és én is folyamatosan nyelveket tanulok. A célom, hogy ne csak egy nyelvet tanulj meg, hanem azt is, hogyan lehet hatékonyan és sikeresen nyelvet tanulni.
Mi történik, ha nem tökéletes pillanatban kezded el?
Így kezdtem el nem a tökéletes pillanatban
Pár nappal az írásbeli érettségi után baromi céltalan voltam. Május közepe, baromi meleg volt, és eltűnt az életemből az a struktúra, ami 12 évig meghatározta a mindennapjaimat. Nem tudtam, hogy mihez kezdjek ezután. Nagyon szerettem a második gimnáziumom, amitől meg kellett válnom. Nagyon fájt, hogy a 12-ből csak 3 évet tölthettem egy olyan helyen, ahol biztonságban és elismerve éreztem magamat.
Tudtam, hogy az egyetemre bekerülés rohadt nehéz lesz, és az első munkámat kerestem, úgy, hogy minden részmunkaidős diákmunka lehetőségnél a minimum követelmény az volt, hogy minimum 21 legyél és legyen munkatapasztalatod. Sok eséllyel indultam 18 éves friss érettségizőként.
Nehéz anyagi helyzetben voltunk, és semmi lehetőségem nem volt arra, hogy pénzért sportoljak. Közben arra neveltek, hogy a sport fontos, karban kell tartanom magamat. Meg éreztem is, hogy hiányzik a mozgás.
Mindig is utáltam futni. De akkor május és a teljes céltalanság közepén, a 8 éves, ocsmány tesicipőmben lementem futni egy kört a közeli rekortánpályára. Folyamatosan igazgattam a ruhám, a kulcscsomóm zörgött a zsebemben, meg-megálltam orrot fújni és egy vizes palackot is magammal hurcoltam a kezemben, csak hogy még bénább legyek.
Nem volt életem élménye. De utána két nappal később is lementem. Meg négy nappal később is.
Biztos, hogy nem ez volt a tökéletes pillanat arra, hogy elkezdjek futni. És biztos, hogy szarul csináltam. De ez az enyém volt, és bármi volt körülöttem, ebbe kapaszkodhattam. Kis távokat és bénán futottam. És fél évig rendes futócipőm sem volt. De ahogy csináltam ezt rendszeresen, megszerettem és rutinom lett. Megtanultam futva orrot fújni. Kitapasztaltam, hogy hogyan kell jól felöltözni a futáshoz. Hogy hogyan vigyem magammal a kulcsot úgy, hogy ne zörögjön, amikor futok.
Fél évvel később hóban is futottam. Egy évvel később már hajnalban keltem, hogy a nyári meleg ellenére is kellemes legyen a futás. Két évvel később már rendszeresen körbefutottam a lakótelepet, ahol laktam. Négy évvel később lefutottam életem első félmaratonját. Öt évvel később lefutottam az első maratonom. És volt rengeteg kudarcom és sérülésem és kényszerpihenőm. De mára magától értetődő számomra, hogy rendszeresen futok.
Mi lett volna, ha várok a tökéletes pillanatra ? Szerintem sosem kezdek el futni. És bár akkor, ott nem élveztem az első futást, most nosztalgikusan gondolok az akkori énemre, és baromi büszke vagyok rá.
Miért kezdd el nem a tökéletes pillanatban?
Gondolom, nem lepődsz meg, ha azt mondom, hogy Te is visszanézhetsz így a jövőből a mostani énedre.
Fontos, hogy tudd, hogy mindenkinek más a nehéz élethelyzet. És teljesen rendben van, ha a nyelvtanulás csak egy plusz tehernek tűnik a kihívások mellett:
- Szeretnél munkát váltani, de nincs energiád munka után még nyelvtanfolyamra járni, hogy a nyelvtudással növeld az esélyeidet a munkaerő piacon.
- Egyedül neveled a gyereked, és semmi időd nincs tanulni.
- Régóta nem ért sikerélmény, és azt érzed, hogy a nyelvtanulás amúgy sem ment soha neked.
- Sosem élvezted a tanulást, ezért nem érzed magadban a motivációt, hogy kitarts egy nyelvtanulási folyamatban.
Nekem az az elvem, hogy mindig előrefelé érdemes menekülni. Ha most nehéz helyzetben vagy, azzal nem lesz könnyebb, ha nem próbálsz meg tenni ellene. Bármennyi idő, amit az önfejlesztésedbe tudsz fektetni, nem elvesztegetett idő.
De hogyan kezdj el nem a megfelelő pillanatban nyelvet tanulni? Hogyan szerezz lendületet és tarts ki a folyamatban?
Hogyan kezdj el nyelvet tanulni bármilyen élethelyzetben?
A legkisebb időmennyiség
Én nem dohányzom. Képzeld el, hogy mi lenne akkor, ha mától kezdve csak egy szál cigit elszívnék munka után? Hogyan hatna rám holnap? Valószínűleg semmi bajom nem lenne. És egy hét múlva? Egy hónap múlva? Egy év múlva?
Lehetséges, hogy azt hiszed, hogy fontos a tökéletes pillanatban nekikezdened, mert ott dől el, hogy sikeres nyelvtanuló leszel-e. Pedig ahogy a cigizésnél, a nyelvtanulásnál is sokkal fontosabb, hogy elkezded valahogy, és tartod-e magadat ahhoz a szokáshoz.
Képzeld el, hogy mi lenne akkor, ha mától kezdve csak 15 percet szánnál nyelvtanulásra munka után? Hogyan hatna rád holnap? Valószínűleg nem tudnál azon a nyelven. És egy hét múlva? Egy hónap múlva? Egy év múlva?
Azért fontos, hogy most, a nem tökéletes pillanatban kezdd el a nyelvtanulást, mert telik az idő. És ha elkezded, az az idő a Te oldaladra fog játszani. Lehetséges, hogy a lehető legrosszabb napodon lesz a harmadik 15 perc. De lehetséges, hogy a tizedik napon meg pont ez a 15 perc fog lelket önteni beléd. Büszke leszel magadra, hogy időt, energiát és pénzt fektetsz az önfejlesztésedbe.
Határozd meg, mi az a legkisebb időmennyiség, amit a jelenlegi élethelyzetedben a nyelvtanulásra tudsz fordítani. Én azt mondom, próbálj meg 15 perccel kezdeni. Ha úgy látod, hogy ez túl kevés lenne, akkor nem kell, hogy a 30 perc legyen a következő ugrás. Mondhatod azt is, hogy 20 percet tanulsz. Vagy 18-at.
A lényeg, hogy ezt az időegységet tudd tartani rendszeresen.
És amikor elkezded, akkor még ne gondolkozz azon, hogy
- Mikor fogsz tudni beszélni?
- Össze tudsz rakni egy mondatot értelmesen?
- És a szókincsedet hogyan kéne fejleszteni?
- Vagy hogy hogyan tartod szinten majd a nyelvtudásod?
Rituálé kialakítása
Én minden hétköznapomat úgy kezdem, hogy felkelés után bemelegítek és sportolok. Utána a következő dolog, amit megteszek, hogy nyelvet tanulok. És ha jól tudom szervezni az időbeosztásomat, akkor munka előtt még egy külön projekttel is foglalkozom.
Lehetséges, hogy neked nem olyan az időbeosztásod, hogy reggel, munka előtt legyen időd nyelvet tanulni. Lehetséges, hogy este, munka után már nagyon fáradt vagy. Akkor mi lenne, ha munkába menet lenne egy 15 perc, amikor tanulsz? Én amikor munka előtt gyógytornára jártam, a villamoson ugyanúgy szavakat tanultam, mert az volt a nyelvtanulós sávom akkor is, ha éppen más programom volt.
Fontos, hogy a nyelvtanulás egy jó szokásoddá váljon. Ha beépíted a mindennapjaidba és már észre sem veszed, hogy csinálod, akkor könnyebb lesz kitartani benne akkor is, amikor kevesebb energiád van. Arra már nem kell külön energiát fordítanod, hogy jó, kéne tanulnom nyelvet ma, de mikor, hogyan.
Rugalmas tanulási módszer
Ha nyelvet szeretnél tanulni, akkor ezek a módszerek merülnek fel leghamarabb a fejedben
- Csoportos nyelvtanfolyam
- Magántanár
- Nyelvkönyv
Duolingo-t már csinálod, de érzed, hogy ezzel nem fogsz megtanulni egyetlen egy nyelvet sem. Kéne valami.
De ha belegondolsz ezekbe a módszerekbe, akkor hamar arra a következtetésre jutsz, hogy ez nem a tökéletes pillanat a nyelvtanulásra :
- “A csoportos nyelvtanfolyam időpontjai nem jók. Ki tud munka után 18:00-21:00 között figyelni? Vagy szombaton tanuljak 10:00-14:00 között? Szuperintenzívre nem tudok menni, az munkaidőben van.”
- “Beléptem pár magántanáros csoportba a Facebook-on. De hogyan válasszak jó tanárt? Ha egy gyakorlott tanár szeretnék, az túl drága úgy, hogy heti 45 percnél azért többet akarnék tanulni.”
- “Benéztem pár könyvesboltba, már meg is vettem két könyvet, de azóta sem nyitottam ki őket. Nekem valamilyen útmutatás azért kellene.”
Teljesen ismerem ezt a helyzetet. Én tudom, hogy tökéletes pillanat nincsen, és még úgy is lefutottam ezeket a köröket akkor, amikor legutóbb el akartam kezdeni egy új nyelvet tanulni.
Én végül az online videókurzusokban találtam meg a megoldást. És ez a módszer annyira megtetszett, hogy nem csak svédül, hanem zongorázni is tanulok így, sőt, a futás melletti súlyzós edzéseimet is videókurzussal csinálom.
Két dolgot kapok meg ezzel a módszerrel:
- A biztonságérzetet, hogy struktúrában haladok. Még ha nincs is közvetlen jelenlét, a videókon keresztül vezetnek az oktatók a tanulási folyamataimban.
- A szabadságérzetet, hogy ha úgy van, akkor hajnalban is tudom használni ezeket az eszközöket, és nem kell a nyelviskolák időbeosztásához alkalmazkodnom.
Fontos tehát, hogy olyan tanulási módszert válassz, ami a te személyes élethelyzetednek megfelelő. Ha beiratkozol egy csoportos tanfolyamra, de nem ideális az időpont, akkor frusztrált leszel, hogy nem tudsz megjelenni minden alkalmon. Ha elkezdesz dolgozni egy magántanárral, de magasabb ennek a költsége, mint ami neked kényelmes lenne, akkor szintén frusztrált leszel, hogy túl sokat költesz a nyelvtanulásra.
Ezek az érzések pedig csak azt erősítik benned, hogy nem volt jó döntés most belekezdeni a nyelvtanulásba. Igaz? Csak igazolod magadnak, hogy ez nem a tökéletes pillanat.
Ingyenes Webinár
Ne feledd, a tökéletes pillanat nem létezik. Viszont ha minél hamarabb elkezded, akkor az idő neked fog dolgozni. De teljesen érhető, ha el vagy veszve a nyelvtanulás rengetegében.
Még többet szeretnél tudni? Iratkozz fel előre következő webinárunkra, ahol sokkal több érdekes nyelvtanulási tippről, ötletről és hasznos tanácsokról lesz szó!
Nem az a lényeg, hogy mit nem tudsz, hanem az, hogy merd használni, amit már igen. Meg tudod csinálni.