Mennyi időbe telik megtanulni egy nyelvet?
Mennyi időbe telik megtanulni egy nyelvet. Nyelvtanulás egyszerű magyarázatokkal, ábrákkal, példákkal és gyakorló feladatokkal.
Mennyi időbe telik megtanulni egy nyelvet?
Rengeteg ember tette már fel nekem ezt a kérdést. Az előzetes konzultáció során, amit minden érdeklődőnek ingyenesen tartok. Vagy egy teljesen kezdő tanítványként, az első órákon. Vagy már több hónap tanulás után, hogy lássuk az alagút végét.
Imádom ezt a kérdést. Mert nem tudok rá egy választ adni. Mindig vissza kell kérdeznem. Mindig rengeteg mindent kell mérlegelnem ahhoz, hogy jól válaszoljak.
Ezekről a szempontokról a francia jelen idejű ragozásról szóló bejegyzésemben is írtam.
Ebben a bejegyzésben mégis arra törekszem, hogy megválaszoljam örökérvényűen a kérdést: mennyi időbe telik megtanulni egy nyelvet?
És tudom, hogy nem fogom megválaszolni teljes mértékben. De célom, hogy elég szempontot megmutassak neked. És ezek alapján el tudd dönteni, hogy mennyi idővel számolj egy nyelvtanulási folyamat során.
Hol tartasz?
Kezdő, középhaladó, haladó
Ezeket a szinteket mindenki ismeri. Sok nyelviskola oldalán lehet elérni szintfelmérőket. Ezek besorolnak valamilyen szinre, ami lehet: kezdő, középhaladó, haladó. Vagy lehet: A1, A2, B1, B2, C1, C2. Vannak nyelvvizsgák, ahol A1, A2-es szintet is megpróbálhatsz. Ilyen például a spanyol, és a Cervantes Intézet DELE nyelvvizsgája. A spanyol nyelvvizsgákról külön kalauzt is olvashatsz.
Viszont van olyan nyelvvizsga, például a Cambridge nemzetközileg elismert angol nyelvvizsgái, ahol B2-es szint az első, amit meg tudsz próbálni.
Az angol nyelvvizsgákról szintén írtam külön bővebben.
Általánosságban kijelenthető, hogy az alábbi elnevezéseket szokták a szintekhez társítani:
B1 – alapfok
B2 – középfok
C1 – felsőfok
C2 – anyanyelvi szint
Én tavaly a Francia Intézet DALF C2-es nyelvvizsgáját tettem le, amiről szintén találsz külön bejegyzést.
És a kérdés: mennyi időbe telik megtanulni egy nyelvet?
Itt most alaphelyzetnek azt veszem, hogy nulláról indulunk. Tehát kezdők vagyunk. A1-es tanfolyamra megyünk. Vagy magántanárral tényleg teljesen az elejéről indulunk.
Ezen a ponton sok példát tudnék felsorolni. De kezdem magammal. Én nagyjából 10 év alatt tanultam meg angolul. Akkor tettem le a középfokú nyelvvizsgát. És ha nagyon szigorú akarok lenni, akkor azt mondanám, hogy nagyjából 18 év alatt. Óvodában kezdtem, és akkor éreztem először, hogy magabiztos nyelvtudásom van, amikor elkezdtem nemzetközi workshopokon részt venni. 2018-ban például Drezdában angolul adtam elő az emberi jogi projektemet a résztvevőknek.
De hogy ne keserítselek el rögtön, nézzük meg egy kiemelkedő tanítványom példáját. Anitát januárban kezdtem el tanítani. Már tanult korábban angolul, de az első órákon 2-3 mondatot alig tudtam kiszedni belőle, olyan gátak voltak a beszédben. A nyelvtan jól ment mindig is, de tényleg teljesen újrakezdtük a folyamatot. Az év végére oda jutottunk, hogy Cambridge C1-es nyelvvizsga feladatsorokat oldott meg 70-80%-ra. A beszéd akkor is nehezen ment, de már ki tudta fejezni magát és látta, hogy messze nem olyan nehéz megtanulni egy nyelvet, mint ahogy azt korábban gondolta. Ezen felbuzdulva franciául is elkezdett párhuzamosan tanulni szeptembertől és úgy érte el az angolból ezt az eredményt.
Mi volt Anita titka? A hihetetlen szorgalma és lelkesedése. Hogy óráról órára készült és szorgalmit is csinált. Beépítette a mindennapjaiba a nyelvtanulást. És ez nagyon számított. Óriási felelősségem van tanárként abban, hogy valakit eljuttassak a céljához, de ez közös munka. Én beletehetek ezer százalékot, de a diákom részéről is szükséges ez a hozzáállás.
Milyen nyelvet tudsz már?
Az én első kettőm: angol és francia
Közhely, de le kell írnom. Minél több nyelvet tudsz, annál egyszerűbb a következő. És ez tényleg így van. Nekem az első küzdésem az angol volt, a második a francia. Mindkettőt bő egy évtizedbe telt rendesen elsajátítani. Pedig mindkettő nyelven rengeteg lehetőségem volt gyakorolni.
Franciául a gimnáziumban kezdtem el tanulni. És nagyjából 11 évvel később, amikor egy nemzetközi emberi jogi konferencián Párizsban franciául adtam elő, akkor éreztem, hogy tényleg megtanultam ezt a nyelvet. Arról, hogy hogyan tanultam meg franciául, a DALF C2-es nyelvvizsgáról szóló bejegyzésemben olvashatsz bővebben.
A harmadik: német
Még egyetemista voltam, de a francia-film szakot már elvégeztem, amikor megtanultam németül. Ez a folyamat már jelentősen más volt számomra. Tudatosan jártam a tanfolyamra, mindent lejegyzeteltem. Nem csak azt, hogy milyen nyelvtanok vannak, hanem azt is, hogy mit, mikor, hogyan ad le a tanárom. Ekkor már 3-4 éve én is tanítottam angolt és franciát és szerettem volna fejleszteni magamat. Ez volt az én szakmai továbbképzésem. Meg akartam tapasztalni, hogy milyen nulláról felépíteni egy nyelvet tanárként. És milyen nulláról megtanulni egy nyelvet diákként. Én másfél éve alatt jutottam el a nulláról a Goethe Intézet C1-es nyelvvizsgájáig.
Mi volt a titkom? A német nyelv – bármennyire is fura – nagyon hasonlít a franciára. Amikor azt tanultuk, hogy Plusquamperfekt, akkor én azt gondoltam, hogy hát ez a plus-que-parfait. Teljesen egyértelmű.
Szókincsben is segített a francia. És alapvetően abban is, hogy tudtam, hogy egy nyelv megtanulható.
A negyedik: spanyol
2019-ben volt lehetőségem Spanyolországba, Málaga-ba utazni egy workshop-ra. Nagyon megtetszett a spanyol nyelv. És valószínűleg ez vezetett oda, hogy 2020-ban el is kezdtem tanulni spanyolul.
Ez volt a diadalmenet. Egy év alatt letettem a Cervantes Intézet DELE C1-es nyelvvizsgáját.
Hogyan csináltam? Tudtam franciául. És minden nyelvtani résznek megtaláltam a megfelelőjét. Subjuntivo? Az a subjonctif? El estilo indirecto? Az a stlye indirecte.
Itt még a németnél is könnyebb volt a francia szókincsemre támaszkodni a spanyol szavak tanulásánál.
És nagyon fontos volt a tanárom, Heni személye is. A tanár szerepének fontosságáról később írok bővebben.
Az ötödik: kínai
Ez a jelenlegi nagy projektem, amit azon a héten elkezdtem, hogy lenyelvvizsgáztam spanyolból: kínai nyelvet megtanulni. Itt dől meg az, amit eddig írtam.
Úgy mentem neki a kínai tanulásnak, hogy ennyi tapasztalat után én bizony a világ legnehezebb nyelvét próbálom meg megtanulni. Tudtam, hogy nehéz lesz. De amit átéltem az elmúlt egy 1 év 9 hónap alatt, az tényleg brutális.
Nekem ez a mellékállásom azóta, heti 8-10 órát töltök kínai tanulással. És nagyjából még várhatóan 1-2 év kell ahhoz, hogy magabiztos nyelvtudásom legyen. A kínai tanulási ideje alsó hangon: 4 év.
Hogyan állsz hozzá?
Szorgalom
Ahogy a korábbi történetben is írtam, Anita titka a szorgalma volt. Az enyém is az. Nézd csak meg a kínai iránti elköteleződésemet. A nyelv nehézségétől függően fontos figyelembe venni azt, hogy mennyi időd van gyakorolni az órán tanultakat. Nem mondom, hogy minden nyelvvel heti 8-10 órát kell foglalkoznod ahhoz, hogy eredményt érjél el. De kell, hogy szorgalmas és következetes legyél.
Egyszer az egyik angolos tanítványommal szóba került, hogy egy év alatt tanultam meg spanyolul felsőfokon. És döbbenten megkérdezte ekkor tőlem:
– Ezt hogyan csináltad?
– Minden nap leültem egy órát spanyolozni.
– És?
– És ennyi.
A gyakorlatban tényleg ennyi volt. Jártam tanfolyamra és minden nap foglalkoztam vele. Persze, írtam korábban. A már meglévő nyelvtudás nagyon számít. De én nem is nyelvtudáshoz kötném, hanem inkább ahhoz, hogy mennyire tudsz átlátni rendszereket.
Még a német tanfolyamra jártam, amikor vettük a melléknévragozásokat, és 97%-os tesztet írtam. Ebben a tesztben az erős, a gyenge és a vegyes melléknévragozást keverve kérdezték.
Az egyik csoporttársam amikor meg tudták az eredményt, azt kérdezte:
– Te jó voltál matekból?
És amúgy igen. És én a melléknévragozást is mindig egy rendszernek láttam és a logikája felől közelítettem meg.
Lehetséges?
Nem csak oktatok nyelveket, hanem én is folyamatosan tanulom őket. Ha a kínait egyszer megtanulom, akkor sem fogok megállni. Van még pár nyelv a listámon, ami érdekel: norvég, svéd, orosz, japán, olasz.
Amikor azt kérdezik, hogy xy nyelvet miért nem tanultam meg, mindig azt válaszolom:
– Nem az a kérdés, hogy megtanulom-e, hanem, hogy hol van a listámon.
Nekem teljesen természetes az, hogy egy nyelvet meg lehet tanulni. De látom sok tanítványomon, hogy nekik nem az. És ez teljesen érthető. Ha sokszor ért kudarc, akkor nehezen tartasz ki. Egy nyelvtanulási folyamat évekig húzódhat a folyamatos leállással és újrakezdéssel. Szóval ezt a szempontot is érdemes figyelembe venned.
A tanárod hogyan áll hozzá?
Az én ideális tanárom
A DELE C1-es nyelvvizsgáról szóló bejegyzésemben bővebben is írok erről, de itt is ki kell emelned. A tanár személye nagyon fontos. Nekem a spanyol tanulmányaimra hihetetlen hatással volt Heni, a tanárom személye. Olyan lelkesedéssel, alázattal, elkötelezettséggel tanított, ami példaértékű. És amit folyamatosan a fejemben tartok, amikor tanítok.
Fontos, hogy a tanár is akarja a sikeredet. Mindkét oldalon van tapasztalatom erre. Hogy mennyire tudom motiválni az embereket azzal, hogy nekem is érdekem az, hogy megtanulják az adott nyelvet. Én máshogy nem is tudnám csinálni ezt, ha nem lenne ez a motivációm. És nekem diákként is húzóerő ez. És ennek a hiánya okozott már problémákat tanulási folyamatoknál.
Tanulság? Merj váltani és bár sok múlik rajtad azzal kapcsolatban, hogy mennyi idő alatt tudsz megtanulni egy nyelvet, a tanár személye is iszonyatosan fontos.
Mennyi időbe telik megtanulni egy nyelvet?
Végül meg kell válaszolnom ezt a kérdést: mennyi időbe telik megtanulni egy nyelvet? Ha átlagolok és mindent figyelembe veszek, akkor azt mondanám, hogy 2-3 év. De ahogy látod, rengeteg tényező van. A lényeg, hogy ha figyelünk ezekre a tényezőkre, akkor ennyi idő alatt egy magabiztos szintet biztos el lehet érni.